logo

Aktualitātes

Politologs: GKR jāmeklē partneri startam Saeimas vēlēšanās

Rīga, 27.nov., LETA.

Partijai “Gods kalpot Rīgai” (GKR), kura aizvadītajā nedēļas nogalē pārvēlēja vadību, jāmeklē partneri startam Saeimas vēlēšanās, šādu viedokli aģentūrai LETA pauda sabiedrisko attiecību speciālists, politologs Filips Rajevskis.

GKR ar jauno partijas vadītāju Oļegu Burovu pirmo reizi startēja Rīgas domes vēlēšanās ar atsevišķu sarakstu un pārvarēja 5% barjeru. Līdz ar to partija ir pierādījusi, ka ir vērā ņemams reģionāls politiskais spēks, kuram ir sava niša un savi vēlētāji, teica Rajevskis.

Tas gan vienlaicīgi esot arī mīnuss, jo, neesot pārstāvētai nacionālā līmenī, partija nevar pretendēt uz valsts budžeta finansējumu, līdzīgi kā partijām no Liepājas, Ventspils un Valmieras. Latvijas likumdošana šādas partijas diskriminē un ir tikai viens ceļš – jāmeklē partneri, lai varētu pretendēt uz finansējuma saņemšanu. Pretējā gadījumā partijai draud nomiršana “bada nāvē”, teica politologs.Viņš atzina, ka nav informēts par GKR potenciālajiem sadarbības partneriem. Taču norādīja, ka maz ticama ir kopīga GKR un “Saskaņas” startēšana Saeimas vēlēšanās cilvēcisko konfliktu dēļ, kas izveidojās, izjūkot kādreizējai Rīgas domes koalīcijai.

Rajevskis norādīja, ka daudzas partijas ir ieinteresētas uz Saeimas vēlēšanām nostiprināt savas pozīcijas Rīgā, un GKR šādu iespēju var piedāvāt. Ar Burovu vadībā GKR elektorāts esot inteliģenti, krievvalodīgi Latvijas pilsoņi, kuriem nav pieņemama Latvijas Krievu savienības un “Saskaņas” austrumu virziena orientācija.

Līdz ar to, piemēram, Latvijas Reģionu apvienība vai Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) varētu būt uzskatāmas par potenciāliem GKR partneriem. Tostarp ZZS līdz šim Saeimas vēlēšanās Rīga esot bijusi liela problēma un apvienošanās ar GKR varētu iedot šim sarakstam papildus vilkmi galvaspilsētā, teica Rajevskis, uzsverot, ka tie ir tikai viņa pieļāvumi un viņam nav informācijas par šo partiju iespējamām sarunām.

Viņš arī norādīja, ka pašreizējā GKR atrašanās opozīcijā Rīgas domē esot likumsakarīga. Pēc 10 gadu esamības pie varas nokļūšana opozīcijā esot neizbēgama. Tas gan neizslēdz iespēju situācijai mainīties līdz nākamajām pašvaldību vēlēšanām, jo pašlaik pie varas esošā koalīcija neesot ļoti vienota. Turklāt liela daļa koalīciju veidojošo partiju neizslēdza sadarbību ar GKR.

Ja GKR izdotos labs starts Saeimas vēlēšanās, tas partijai būtu stimuls uzlabot savas pozīcijas arī pašvaldību vēlēšanās, atzīmēja eksperts.

Ka ziņots, par jauno partijas GKR vadītāju šomēnes notikušajā partijas kongresā ievēlēts Rīgas domnieks, agrākais pilsētas mērs Burovs. Viņš bija vienīgais kandidāts uz partijas vadītāja amatu. Par viņa kandidatūru balsoja 53 kongresā klātesošie biedri, pret bija viens, bet vēl viens atturējās.
Kongresā tika nolemts no 15 līdz 11 samazināt partijas valdes locekļu skaitu, kā arī no pieciem līdz trim – revīzijas komisijas locekļu skaitu.

Jaunajā partijas valdē tika ievēlēti pieci Rīgas domnieki – Burovs, Juris Radzevičs, Dainis Turlais, Ainārs Baštiks un Jakovs Rafalsons. Pārējie seši jaunās valdes locekļi ir Latvijas Universitātes profesore Ausma Cimdiņa, Rīgas Valsts klasiskās ģimnāzijas direktors Romans Alijevs, uzņēmēja Diāna Novicika, futbola tiesnesis Andris Treimanis, Rīgas pašvaldības policijas darbinieks Guntis Dūda un TV raidījumu vadītāja un producente Natālija Ābola. Par partijas valdes priekšsēdētāja vietnieku tika ievēlēts Radzevičs. Par GKR ģenerālsekretāru ievēlēts Ervīns Straupe.

LETA jau ziņoja, ka Ameriks nolēmis atkāpties no partijas vadītāja amata, lai koncentrētos darbam Eiropas Parlamentā, kā arī lai partija jaunas komandas un jauna līdera vadībā gatavotos 14.Saeimas vēlēšanām.

• Ziņa sagatavota un pārpublicēta no Nacionālās informācijas aģentūras LETA