logo

Aktualitātes

Mājokļu un vides komitejas vadītājam Cepurītim ir jādemisionē dēļ neprofesionalitātes un tiesiskā nihilisma

Rīgas domes Mājokļa un vides komitejas priekšsēdētājam Edmundam Cepurītim ir jādemisionē! Komitejas vadītāja neprofesionālais darbs un tiesiskais nihilisms, ko apstiprina Vides un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) slēdziens, kaitē rīdziniekiem, uzskata deputāti no partijas Gods kalpot Rīgai frakcijas Rīgas domē. 

Pērnā gada 29.decembrī, starp Ziemassvētkiem un Jauno gadu, lielā steigā iekļaujot domes sēdē kā ārkārtas jautājumu, Rīgas domes koalīcija nobalsoja par Cepurīša kunga virzītajiem saistošajiem noteikumiem par siltumenerģijas ražošanas veidu izvēli. Koalīcijas deputāti par tiem nobalsoja, neskatoties uz daudziem opozīcijas deputātu iebildumiem un argumentiem par to, ka noteikumi nodarīs kaitējumu un ievērojamus zaudējumus rīdziniekiem, turklāt neveicinās gaisa kvalitātes uzlabošanos. 

“Cepurīša kungs ir izdarījis būtisku pārkāpumu – saistošie noteikumi tika virzīti balsošanai Rīgas domes sēdē, pirms tam nenodrošinot konsultācijas ar sabiedrību, kā to pieprasa likums,” norāda partijas Gods kalpot Rīgai frakcijas priekšsēdētājs Juris Radzevičs. “Nevēlēšanās iesaistīt sabiedrību, Rīgas apkaimju iedzīvotājus, pirms izlemt jautājumus, kuri būtiski ietekmēs daudzus rīdziniekus – gan mājsaimniecības, gan uzņēmējus, un līdz ar to arī pārkāpt noteikumus, liecina par tiesisko nihilismu. Zīmīgi, ka Cepurīša kunga pārstāvētais saraksts pirms vēlēšanām solīja iesaistīt apkaimes lēmumu pieņemšanā, norādot, atklātība un sabiedrības līdzdalība ir labākā recepte pret korupciju. Konkrētajā gadījumā var secināt, ka šie solījumi bija tukši vārdi, jo darbi liecina par pilnīgi pretējo. ” pauž Radzevičs. 

Arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) eksperti saskatījuši būtiskus trūkumus Rīgas domes koalīcijas virzītajos saistošajos noteikumos par siltumenerģijas ražošanas veidu izvēli. Ministrija noteikumus nav saskaņojusi tai skaitā dēļ tā, ka nav notikušas konsultācijas ar sabiedrību, kā arī trūkst skaidra redzējuma par finansiālā atbalsta programmu iedzīvotājiem, kam būtu jāiet kopsolī ar aizliegumu noteikšanu.

Cepurīša kunga pieteiktais karš pret tiem, kas neizmanto centrālās apkures pakalpojumus šobrīd ir bez skaidra atbalsta mehānisma iedzīvotājiem. Pirmkārt, no iedzīvotājiem tas prasīs milzīgus ieguldījumus. Otrkārt, Latvenergo joprojām izmanto gāzi siltumenerģijas, ko piegādā rīdziniekiem, ražošanai un ikviens tā sekas redz savos rēķinos. Treškārt, daudzās vietās nav iespējamas alternatīvas, piemēram, pilsētas vēsturiskajā centrā visticamāk nevarēs saņemt atļauju izvietot saules paneļus. Minētie noteikumi apzināti tika virzīti gada nogale, lai tos sabiedrība nepamanītu un neceltu iebildumus. Šis koalīcijas plāns ir izgāzies un tai būs jāskaidro sabiedrībai savi nodomi.

“Noteikumi būtu jāraksta, domājot par gaisa kvalitātes kritērijiem, savukārt par to, vai esošais apkures veids ir pārāk dārgs, vai nav, iedzīvotāji noteikti ir spējīgi izlemt paši,” pārliecināts Radzevičs. Esošā koalīcija jau ir pieļāvusi pietiekami daudz kļūdu, ir laiks uzņemties par tiem atbildību demisionējot,” viņš uzsver. 

VARAM savā atzinumā norāda, ka galvenais kurināmais, kas rada gaisa piesārņojumu Rīgā, ir biomasas nevis citu fosilo kurināmo izmantošana apkurē. Tāpat arī Rīgai prioritāri jāveic pasākumi piesārņojuma samazināšanai transporta sektorā, kas joprojām ir viens no lielākajiem siltumnīcefekta gāzu emisiju avotiem.

Tāpat ministrija pamatoti norāda, ka Rīgas domei pirms dažādu aizliegumu noteikšanas būtu jāparedz finansiālā atbalsta programma vai citu finansiālu atbalstu izvērtēšana.