logo

Aktualitātes

Domes komiteja uzklausa ziņojumus par alkoholisko dzērienu aprites kontroli Rīgā

Ceturtdien, 18. oktobrī, Rīgas domes Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas jautājumu komitejas deputāti iepazinās ar informāciju, citu valstu pieredzi, kā arī Rīgas pašvaldības policijas un departamentu priekšlikumiem jautājumā par alkoholisko dzērienu aprites kontroli Rīgā, īpaši pievēršot uzmanību pilsētas mikrorajoniem.

Komitejas priekšsēdētājs Dainis Turlais: “Šajā komitejā deputāti iepazinās ar Rīgas pašvaldības policijas, domes departamentu, kā arī Valsts Ieņēmumu dienesta sagatavoto informāciju par alkoholisko dzērienu aprites kontroli Rīgā. Sagatavot minēto informāciju attiecīgajām institūcijām komiteja uzdeva šā gada 15. martā. Vēlos pateikties visiem iesaistītajiem par lieliski veikto darbu, īpaši sadarbībai ar Valsts ieņēmumu dienestu. Tā ir vainagojusies ar kompromisa priekšlikumiem Ministru kabineta noteikumu grozījumu projektam,  kas paredz izmainīt esošo kārtību un deleģēt pašvaldībām tiesības lemt par  tirdzniecības vietām, licenču izsniegšanas atļaujām un ietekmēt šo procesu, ka arī par pašu tirdzniecības vietu iekārtojumu. Tas ir būtisks sasniegums, salīdzinot ar iepriekšējo regulējumu, kurā līdz šim ir bijis virziens tikai kā samazināt pašvaldības ietekmi uz alkohola tirdzniecības procesiem, atņemot pašvaldības policijai tiesības uzraudzīt alkohola apriti.”

Rīgas pašvaldības policijas Administratīvās pārvaldes priekšnieks Lauris Kudiņš komitejas sēdē iepazīstināja ar apkopotajiem datiem par nodarījumiem, kas saistīti ar alkohola tirdzniecību. 2018. gadā, salīdzinot ar 2014. gadu, pārkāpumi par alkohola lietošanu neatļautā vietā no 1518 ir samazinājušies līdz 1044 gadījumiem. Šogad alkohola reibumā ir aizturēti 297 bērni. Bet 42 bērni šķirti no ģimenēm situācijās, kad vecāki reibuma dēļ vairs nespēja viņus pienācīgi aprūpēt.

Kudiņš informēja, ka, mēģinot apiet aizliegumu tirgot alkoholu pēc plkst.22.00, mazie veikali reģistrē savu darbību kā kafejnīcas, nenodrošinot kafejnīcai atbilstošu pakalpojumu, preču klāstu un apstākļus apmeklētājiem, visbiežāk realizējot alkoholu promnešanai. Kad komersantam, par kuru ir saņemtas iedzīvotāju sūdzības, tiek anulēta licence alkohola mazumtirdzniecībai, tad šajā pašā tirdzniecības vietā uzsāk alkohola mazumtirdzniecību cits komersants Nereti “jaunais” komersants faktiski ir tā pati fiziskā persona, juridiski tiek nomainīts tikai komersanta nosaukums un izpildinstitūcija.

Šobrīd Rīgā ir 3220 vietas, kurās var iegādāties alkoholu. Katru gadu VID anulē aptuveni 1000 alkohola tirgošanas atļaujas.

Komiteja neapsprieda jautājumu par alkohola tirdzniecības laika ierobežošanu pilsētā. Alkoholisko dzērienu aprites likums neparedz pašvaldībām noteikt atsevišķus tirdzniecības laikus to teritorijās.