logo

Aktualitātes

Braukšanas maksas piemērošana 4.maijā – nelikumība, kas jāizvērtē VARAM

Saskaņā ar pašvaldības saistošajiem noteikumiem “Par braukšanas maksas atvieglojumiem Rīgas pilsētas sabiedriskā transporta maršrutu tīklā” visi pasažieri bez maksas var braukt 4.maijā, 23. un 24.jūnijā, 18.novembrī, 31.decembrī, 1.janvārī kā arī Rīgas pilsētas svētkos.

Rīgas pilsētas pagaidu administrācija pagājušajā gadā lēma, ka 2020.gadā nevienos svētkos transports nebūs bez maksas, atceļot šo iespēju Rīgas svētku laikā no 14.augusta līdz 16.augustam, 18.novembrī, 31.decembrī un šī gada 1.janvārī.

Šāds lēmums tika pieņemts Covid-19 izplatības ierobežošanas nolūkos, lai neveicinātu papildu drūzmēšanos un vairotu distancēšanās iespējas sabiedriskajā transportā.

Savukārt šogad Rīgas dome nav lēmusi par bezmaksas braukšanas atcelšanu sabiedriskajā transportā 4.maijā, bet šādu lēmumu pieņēmusi Rīgas pilsētas izpilddirektora pienākumu izpildītāja Elīna Trautmane, 30.aprīlī izdodot izpilddirektora rīkojumu par saistošo noteikumu grozīšanu.

Juris Radzevičš, GKR Rīgas domes frakcijas vadītājs, bijušais Rīgas pilsētas izpilddirektors: ”Ar šo rīkojumu iedzīvotājiem nelikumīgi atņemta iespēja bez maksas izmantot Rīgas sabiedrisko transportu. Saskaņā ar likumu “Par pašvaldībām” tikai dome ir tiesīga izdot saistošos noteikumus, bet pašvaldības izpilddirektors nav pilnvarots tos grozīt. Ar šo rīkojumu ir nodarīts būtisks kaitējums valsts pārvaldei un iedzīvotāju tiesiskajām interesēm. Rīgas domes priekšsēdētājs bija sasaucis domes ārkārtas sēdi 29.aprīlī, dienu pirms rīkojuma izdošanas. Uzskatu, ka Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai (VARAM) minētās darbības jāatzīst par nelikumīgām, jāpieprasa Rīgas domes priekšsēdētājam paskaidrojums un jāuzdod novērst kaitīgās sekas, kā arī uzskatu, ka nepieciešams uzlikt par pienākumu pašvaldības SIA “Rīgas satiksme” atdot pasažieriem nepamatoti iekasēto braukšanas maksu. Tāpat šis gadījums arī jāizvērtē prokuratūrai.”

Minētais izpilddirektora rīkojums arī nosaka, ka tas stājas spēkā ar tā pieņemšanu un ir jāiekļauj tuvākajā Rīgas domes sēdes darba kārtībā. Rīkojuma neapstiprināšanas gadījumā tas zaudē spēku ar tā pieņemšanas brīdi.

• Ziņa sagatavota un pārpublicēta no Nacionālās informācijas aģentūras LETA